Kazımdirik Mah. 297. Sk. No:1 Bornova/İzmir (0232) 459 59 59

Saç Ekimi Kliniği

Genel Bilgi
Doktor
e Randevu

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı saçlara sahip olmak, sadece kadınlar açısından değil erkekler için de önemlidir. Çünkü saçlarımız, dış görünümümüzü destekleyen en önemli özelliklerimizden biridir.

Saç seyrekliği ve kaybı kişinin kendine güvenini kaybetmesine ve hatta depresyona varan ciddi psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir.

Ancak günümüzde artık kellik veya seyrek saç probleminin etkili bir çözümü var: Saç ekimi.

Saç ekimi, genetik veya belli bir rahatsızlık nedeniyle kellik yaşayan veya saçlarında seyreklik meydana gelen kişilerin sıklıkla başvurduğu ve başarılı sonuçlar aldığı bir yöntemdir.

Saç ekimi veya saç nakli, ense başta olmak üzere vücudun belli bölgelerinde bulunan ve dökülme eğilimi olmayan saç köklerinin alınarak, saçsız bölgelere taşınması işlemidir.

Saç ekimi her ne kadar erkeklerin daha fazla tercih ettiği bir uygulama olsa da erkek tipi saç dökülmesi sonucu saçlarında belirgin açıklıklar oluşan kadınlar da bu yöntem sayesinde yeniden kendilerine güvenlerini geri kazanmaktadırlar.

Saç ekimi kişiye özel bir uygulamadır. Her kişinin saç şekli, yapısı ve kellik durumu farklıdır. Saç ekimi yaptırmayı düşünen hastalar, ön araştırmalarını iyi yapmalıdır çünkü saç ekimi uzmanlık gerektiren bir iştir. Saç ekimine karar veren hastaların mutlaka uzman hekimlere başvurması önerilmektedir.

Ekimi gerçekleştirecek uzmanın alanında derin bilgi birikimi ve deneyim sahibi olması, saç ekiminin başarı ile gerçekleşmesinde ve ekilen saçların doğal bir görünüme sahip olmasında en önemli faktördür.

 

Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Saç ekimi farklı tekniklerle gerçekleştirilebilmektedir. FUT ve FUE teknikleri saç ekiminde yaygın olarak uygulanmaktadır. Follicular Unit Transplantation – Foliküler Ünite Transplantasyonu olarak açılımı yapılabilecek olan FUT tekniğinde, enseden şerit halinde saç çıkartılır. Köklerine ayılan bu saçlar, kelliğin olduğu bölgeye ekilir. Günümüzde FUT tekniği artık yerini FUE tekniğine bırakmıştır.

FUE tekniği Follicular Unit Extraction – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu yöntemle kıl kökleri şerit halinde değil tek tek alınır ve ekim yapılacak bölgeye nakledilir. FUT tekniğine göre çok daha etkili ve hızlı bir tekniktir.

FUE tekniği saç ekiminde en yaygın kullanılan tekniktir ancak bu uygulama da kendi içinde farklı yöntemlere sahiptir. Bu yöntemlerden bazıları; micro fue, manuel Fue, uzun saç fue tekniği, altın uçlu fue tekniği olarak sıralanabilir.