Kazımdirik Mah. 297. Sk. No:1 Bornova/İzmir (0232) 459 59 59

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Genel Bilgi
Doktor
e Randevu

Plastik, kozmetik ve rekonstrüktif cerrahi vücudun daha iyi ve daha güzel görünmesi amacıyla gerçekleştirilen operasyonların tamamını ifade eder. Kişinin ihtiyaçlarına, beklentilerine ve yaşam tarzına göre özel olarak kurgulanan bu cerrahi operasyonların başarısı için hasta doktor diyalogunun verimli olması gerekmektedir. Uzmanlık, yetenek ve en güncel cerrahi teknikler hastaların beklentilerini karşılamaya yetecektir. Kozmetik kaygıların artması ve kişilerin her geçen gün daha ideal görünme çabalarının çoğalması plastik ve rekonstrüktif cerrahi operasyonlarının çeşitliliğini arttırmıştır.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Operasyonları

Kepçe Kulak; İşitme problemlerine yol açmayan ancak kişilerin görünümlerini değiştiren kepçe kulak sorunu, özellikle çocuklarda ileriki dönemde öz güven eksikliklerine neden olmaktadır. Bebeklik döneminde fark edilmediği takdirde kulak yapısı oturur ve görünümünden memnun olmayan kişiler için kepçe kulak estetiği operasyonları tek çözüm haline gelir. Otoplasti adı verilen operasyonlar öncesinde hastanın yüz analizi yapılır ve kendisine en çok yakışacak kulak şekli cerrahi operasyonlarla oluşturulur.

Liposuction; Diyet ya da spor yaparak eritilemeyen ve vücudun orantısını bozan yağlardan kurtulmak için liposuction en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yağ aldırma olarak tanımlanabilen liposuction karın, uyluk, kalça, basen, bacak, kol ve yüz gibi farklı alanlarda uygulanabilir.

Meme Dikleştirme; Kilo alıp verme, emzirme, yaşlanma veya genetik yatkınlık sonucu bazı kadınların göğüslerinde sarkma oluşur. Göğüslerin kadın kimliğindeki önemi göz ardı edilemediği için göğüslerin şekil bozuklukları bazı kadınlar için rahatsız edici hale gelmektedir. Sosyal ve özel ilişkileri zarar gören kadınlar meme dikleştirme operasyonları olarak kendilerini çok daha iyi hissettirmektedir.

Meme Büyütme; Göğüsleri arasında orantısızlık olan, göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan ya da genel görünümünü değiştirmek isteyen kadınlar meme büyütme operasyonlarına başvururlar. Göğüs estetiği yapılmadan önce doktorlar, hastaların vücut oranlarını ve beklentilerini analiz edip en uygun göğüs büyüklüğünü belirlerler. Deneyimli ve yetenekli cerrahların gerçekleştirdiği meme büyütme ameliyatları sonrası hastaların memnuniyeti sağlanır ve özgüvenleri yerine gelir.

Meme Küçültme; Gereğinden fazla büyük göğüsleri olan kadınlar sırt ve bel ağrısı çekmemek, omuz düşüklüklerini engellemek ve sosyal hayatlarını canlandırmak için meme küçültme operasyonları geçirirler. Sadece kozmetik amaçlı değerlendirilmemesi gereken meme küçültme operasyonlarından sonra kadınların özgüvenlerinin artmasının yanı sıra sağlıkları da iyileşir.

Yüz Germe; İlerleyen yaşa bağlı olarak cilt esnekliğini kaybeder. Bunun sonucunda göz çevresinde, ağız ve dudak etrafında, alında ve yanaklarda kırışıklıklar oluşur. Yüz germe operasyonları sonrası kişilerin görünümleri ciddi anlamda değişir ve gençleşir.

Jinekomasti; Hayat tarzı, aşırı kilo alma, kullanılan ilaçlar veya besin takviyeleri erkeklerin “meme büyümesi” sorunuyla karşılaşmasına neden olabiliyor. Jinekomasti ameliyatları ile erkeklerin hayat kalitelerini azaltan göğüsleri ideal boyutlara indirilebiliyor.

Blefaroplasti; Yüzün en dikkat çeken organları arasında bulunan gözler, göz kapaklarının yapısal değişime uğradığı zamanlarda etkisini kaybedebiliyor. Göz kapaklarında kırışıklık, şişlik, sarkma veya torbalanma meydana gelmesi doğrudan kişilerin yüz ifadesi üzerinde değişime neden olabiliyor. Göz kapaklarındaki yapısal değişimden rahatsız olan kişiler blefaroplasti operasyonları ile görünümlerini iyileştirebiliyor.

Karın Germe; Kilo alıp verme, ilerleyen yaş, karın kaslarının gevşemesi gibi faktörler sonucu karın bölgesinde sarkmalar ve şekil bozuklukları meydana gelebilir. Aynı zamanda obezite cerrahisi uygulanan hastalar aşırı kilo verdikten sonra karın bölgelerinin sarkıklığı ciddi estetik kaygıların oluşmasına neden olabilir. Abdominoplasti ameliyatları ile karın bölgesi şekillendirilerek hastaların vücutları şekillendiriliyor.

Burun Estetiği; Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği operasyonları; burnunun görüntüsünden memnun olmayan kişilerin görünümlerini iyileştirir. Kişinin beklentilerine, yaşına, hayat tarzına ve elbette yüz analizi sonuçlarına göre belirlenen ideal burun şekli, burun estetiği operasyonları ile oluşturulur. Hastaların gerçekçi beklentileri olması operasyonun verimliliğini arttıracaktır.

Kol Germe; Vücudu şekillendiren diğer bir estetik operasyon da kol germe ameliyatıdır. Kilo verme veya yaşlanma sonucunda cilt esnekliğini kaybedince kolların üst kısımlarında deri sarkmaları meydana gelir. Kol germe operasyonları ile bu sorun giderilir.

Uyluk Germe; Uylukların iç kısımlarında yer alan deriler çok hassas ve incedir. Yapıları gereği sarkmaya, çatlak oluşumuna müsait oldukları söylenebilir. Farklı nedenlerden oluşan uyluk sarkmaları uyluk germe operasyonları ile ortadan kaldırılır.

Erkek Estetiği; Kozmetik kaygıların salt kadınlara özgü olduğunu söylemek şüphesiz doğru olmayacaktır. Erkekler de kadınlar kadar görünümlerine dikkat etmekte ve uyandırdıkları izlenimi önemsemektedir. Bu nedenle sayılan estetik operasyonlarının erkeklere de yapılabileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Özel Ata Sağlık Hastanesi olarak bünyemizdeki deneyimli, yetenekli ve güler yüzlü cerrahlarımızla hastalarımızı ideal görünümlerine kavuşturmak için en güncel teknolojilerden yararlanıyoruz. Hasta doktor ilişkisini verimli; estetik operasyonlarının sonuçlarını göz alıcı kılıyoruz.

Op. Dr. Ahmet Cemil YILDIZ

Eğitim: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi , Tıp Öğrencisi Ankara Numune Hastanesi , Plastik Cerrahi– Uzman Doktor Görev ...