Kazımdirik Mah. 297. Sk. No:1 Bornova/İzmir (0232) 459 59 59

Obezite Cerrahisi

Genel Bilgi
Doktor
e Randevu

OBEZİTE CERRAHİSİ

Çağımızın en büyük sağlık sorunları arasında yer alan Obezite; vücutta aşırı yağ birikmesi ile karakterize edilen; diyabet, yüksek tansiyon, yüksel kolesterol, felç, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen kronik; önlenebilen ve tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Hareketsiz yaşam, çok miktarda ve yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesi, genetik faktörler, yeme bozuklukları ve hormonal dengesizlik gibi nedenlerle oluşabilen obezite hastalığı kişileri fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Aşırı kilolu kişiler hem sağlıklarını kaybederler hem de toplumdan zaman içerisinde soyutlanmaya başlarlar. Toplumdan soyutlandıkça da daha mutsuz, daha depresif bir ruh haline bürünürler. Obezite hastalarının hayata yeniden tutunması için kilo vermeleri gerekir. Ancak beslenme düzeninin değiştirilmesi, egzersiz yapılması gibi hayat değişiklikleri her zaman olumlu yanıt vermeyebilir. Üstelik fazla kilo nedeniyle beliren rahatsızlıklar hayatlarını riske atmaya da başlayabilir.

Bu noktada “Bariatrik Cerrahi” yani Obezite cerrahisi devreye girer.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?
Vücut Kitle İndeksi 40 ve üzerinde olup morbid obezite sınıflamasına dahil olanlar,
Vücut kitle İndeksi 30 ve üzerinde olup fazla kilo nedeniyle yüksek tansiyon, eklem sorunları, kalp ve damar hastalıkları gibi riskli hastalıklara yakalananlar,
Kilo vermeyi ve hayat tarzını değiştirmeye kararlı olup ameliyata girmeyi gerçekten isteyen kişiler obezite cerrahisi operasyonlarına başvurabilirler.
Obezite cerrahisi kapsamında uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Hangi yöntemlerin hangi hastaya uygun olacağının değerlendirmesi cerrahlara aittir. Hastanın sağlık durumu ameliyat olmaya uygun ise psikolojik olarak kilo vermeye hazır olup olmadığı irdelenir. Hasta kilo vermek için mücadele etmeye psikolojik olarak hazır değilse ameliyatlar ya da bariatrik prosedürler gerçekleştirilmez.

MİDE BALONU UYGULAMASI

Mide Balonu Uygulaması; Endoskopik yöntemle gerçekleştirilen mide balonu uygulamasında, hastalarımızın midesine şişirilebilen silikon bir balon yerleştirilir. Diğer obezite cerrahisi operasyonlarından farklı olarak mideye konulan özel balonun 6 ay sonra çıkarılması gerekmektedir. Mide balonu uygulaması mideyi doldurup besin alımını kısıtlayarak hastanın hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır. 6 ay sonra hasta doktorların önerilerine uyar ve doğru beslenip fiziksel durumuna uygun egzersizleri yaparlarsa fazla kilolarının %30’unu kaybedebilir. Mide balonu operasyonu hızla kilo verilmesini sağlayarak hastanın fazla kilosu nedeniyle değişen kan değerlerinin düzenlenmesini, riskli hastalıklarının gerilemesini ve kişinin sağlıklı yaşam için doğru alışkanlıkları edinmesini amaçlar.

MİDE BOTOKSU
TİP 2 DİYABET AMELİYATI