İZMİR Özel Ata Sağlık Hastanesi - Sağlığınızın Güvenilir Adresi Kazımdirik Mah. 297. Sk. No:1 Bornova/İzmir (0232) 459 59 59

Ağız ve Diş Sağlığı

Genel Bilgi
Doktor
e Randevu

Tedavi Alanları

 • DENTAL İMPLANT
 • ENDODONTİ
 • DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)
 • PERİODONTOLOJİ
 • PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)
 • PROTEZ UYGULAMALARI
 • CERRAHİ UYGULAMALAR
 • ORTODONTİ

DENTAL İMPLANT NEDİR?

Dental implantlar, diş eksikliklerini gidermek üzere tasarlanmış titanyumdan yapılmış diş kökleridir. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezleri implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.

Dental implantlardan destek alınarak hazırlanan protezler,  hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.

Günümüzde dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. Titanyum, vücutta herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmadan kemikle kaynaşabilme özelliğine ve çiğneme kuvvetlerine direnç gösterebilecek dayanıklılığa sahip bir materyaldir.

ENDODONTİ NEDİR?

Diş kökü kanalları, diş pulpası (sinir dokusu) ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır.

Kanal tedavisinin amacı dişin ağızda uzun süre kalmasını sağlamaktır. Sıcak ve soğuk yemeklere karşı aşırı duyarlılığı olan ve gece ağrısı olan dişlere uygulanan bir tedavi şeklidir. Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa (damar ve sinir paketi) iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremiyecekse kanal tedavisi gerekir.  Böylelikle o dişin kullanılırlığı tekrar kazandırılıp ağzınızda bir diş eksikliğini engellemiş olursunuz.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG) NEDİR?

Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere kozmetik bir çözüm olarak önerdiğimiz diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir. Birçoğumuzun sıkça tükettiği çay, kahve, sigara ve benzeri şeyler zaman geçtikçe dişlerinizin sararmasına ve renk değiştirmesine neden olan faktörlerden sadece birkaçıdır. Diş beyazlatma işlemi, diş yapısına göre renk açma oranının belirlenmesi ve kesinlikle bir hekim kontrolünde uygulanması gereken bir işlemdir.

BEYAZLATILAN DİŞLER NE KADAR SÜRE BEYAZ KALIR?

Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.

PERİODONTOLOJİ

Periodontoloji, dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Dişler, içinde bulundukları alveoler çıkıntı olarak adlandırılan kemiğe direkt olarak bağlanmazlar. Dişlerle kemik arasında, liflerden oluşan, periodontal ligament olarak adlandırdığımız doku bulunur. Periodontal ligament, dişler üzerine gelen kuvvetin çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzeri dişeti ile kaplıdır. İşte dişin etrafındaki bu dokular periodontal dokular olarak adlandırılır ve periodontolojinin kapsamını oluşturur.

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler. Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

Çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır, bunlardan birisi; “fissür örtücü” dediğimiz malzemedir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçükazı dişlerine de uygulanabilir.

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel florür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

PROTEZ UYGULAMALARI

Protez dişler, hastanın çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiği dişlerinin yerine yapay materyaller ile hazırlanan yapay dişlerdir. Protez diş uygulaması ile hastanın hem estetik görünüşü korunmuş olur hem de dişlerin çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlardaki işlevini sürdürmesi sağlanır.

Sabit protezler: Bu protezleri hastalar kendileri istedikleri zaman çıkarıp takamazlar. Eksik diş veya dişler komşu dişlerden destek alınarak yapılan köprülerle oluşturulmaya çalışılır. Bu nedenle komşu dişlerin küçültülmesini gerekir. Köprüler genellikle çiğneme kuvvetlerine dayanacak metalik bir alt yapı ve estetiği sağlayan porselenden oluşur. Ancak günümüz teknolojisinde bazı durumlarda sadece porselenle de köprü yapılması mümkün olmaktadır.

Hareketli protezler: Hasta bu protezleri kendisi istediği zaman çıkarıp takabilir. Ağızdaki tüm dişlerin kaybedildiği durumlarla yoğunlukla uygulanmaktadır. Yaşlılarda hareketli protez kullanımı yoğun bir şekilde görülmektedir.

Total protezler: Hastanın ağzında hiç diş kalmadığı durumlarda total protez (tam protez) uygulanır. Son yıllarda diş hekimliğindeki hızlı ilerlemeler sayesinde total protezler artık tüm dişlerini kaybetmiş olan hastalar için tek çare olmaktan çıkmıştır.

Hassas tutucu protezler: Kısmen diş eksikliği olan hastalarda uygulanır. Kanca vb. dışarıdan görünen bir parçası olmayan estetik görünümlü protez dişlerdir. Dişsiz bölgenin önündeki dişler kaplamadaki gibi işlemlerden geçirilerek hassas tutucuların sabit parçası bu dişlere yapılan kaplamaya sabit olacak şekilde döküm olarak yapılır. Bu protezlerin en büyük avantajı;estetik ve tutuculuğun daha iyi olmasıdır ayrıca kroşelerin yol açabileceği yiyecek birikimleri sonucu ortaya çıkacak çürük ve diğer problemlerin oluşması önlenmiş olur.

İmplant üstü protezler: Bu tarz protezler sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit olanlarında implanttan destek alınarak yapılan kron veya köprülerdir. Hareketli olanlarında ise kemiklerin yetersiz olduğu durumlarda implanttan destek alınarak yapılan protezlerdir.

ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi eden diş hekimliği branşıdır. Ortodonti, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler.

CERRAHİ UYGULAMALAR

HANGİ DURUMLARDA DİŞ ÇEKİMİNE BAŞVURULMALIDIR?

 • Çürük ya da kırık nedeni ile zarar görmüş dişler, dolgu, kanal tedavisi, kuron ya da başka bir tedavi yöntemi ile tedavi edilemeyecekse,
 • Dişeti hastalığı nedeniyle dişi destekleyen kemik dokusunda kayıp oluşmuşsa, dişte sallanma başladıysa ve dişeti tedavisi ile diş kurtarılamayacaksa,
 • Zamanı geldiği halde düşmeyen süt dişleri varsa,
 • Ortodontik tedavi görecek kişilerde dişlerin yerlerine uygun yerleştirilebilmesi için gerekli olan yeri kazanabilmek için,
 • Gömük dişler varsa (Özellikle üçüncü büyük azılar, çenelerde yer sıkışıklığı, çürük ya da ağrıya neden oluyorsa çekilmesi gerekebilir.)